wtorek, 26 listopada 2013

Zwyczaje sarmackie



Cześć!

Tematem dzisiejszego posta będą obyczaje sarmackie J

Sarmatów cechowało umiłowanie wolności , przywiązanie do tradycji oraz przekonanie o wyższości swojego stanu i polskich praw. W związku z tym niechętnie podchodzili do wszelkich zmian i do wszystkiego co obce.

Sarmaci cenili sobie towarzystwo, przyjaciół i rodzinę. Często rozmawiali , organizowali przyjęcia , polowania  -  to były ich ulubione zajęcia. Hucznie obchodzono również święta kościelne.

Urządzane były uczty zazwyczaj wystawne, suto zakrapiane rożnego rodzaju trunkami, odbywały się one przy hucznej muzyce, tańczono (mazurka, obereczka czy poloneza), dbano również o honor osobisty.  Z tego czasu pochodzi powiedzenie „Zastaw się, a postaw się”.

Pijaństwo było powszechne, a wraz z nim skłonność sarmackiej szlachty do zaczepek, awantur i bijatyk – gdy brakowało  argumentów w dyskusji sięgano po szablę.

W czasach o których mówimy, zdarzało się, że małżonkowie nie  znali się przed ślubem, nie darzyli się uczuciem, zostawali przyjaciółmi. Niejednokrotnie o zawarciu małżeństwa decydował posiadany majątek.

Rola kobiety sprowadzała się do wykonywania czynności w domu - gospodyni oraz matki.
  
Mężczyźni z kolei dużo i często podróżowali, wyjeżdżali na sejmiki, Sejmy, różne odpusty, często również na procesy sądowe oraz pospolite ruszenie.

Bójka w kościele

5 komentarzy:

  1. Ciekawy post :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Widać, że autor postu nie zgłębił całkowicie pojęcia sarmatyzmu skoro pisze takie płytkie wnioski. Dla uzupełnia braków polecam Jacka Kowalskiego "Niezbędnik Sarmaty".

    OdpowiedzUsuń
  3. Powiem tak ,że nic nie powiem bo nie wiem więc powiem tyle że Ogrzyd

    OdpowiedzUsuń
  4. Myślę, że komuś się przyda do szkoły ;)

    OdpowiedzUsuń